Opublikowany przez: monika.g 2017-06-30 12:32:07
Autor zdjęcia/źródło: ©Maksim Shmeljov/123rf.com
Znając datę pierwszego dnia ostatniego z Twoich krwawień miesiączkowych, masz możliwość ustalenia w przybliżeniu, który to tydzień ciąży. W tym przypadku wykorzystuje się tzw. regułę Naegelego. Mówi ona o tym, że czas trwania ciąży wynosi 280 dni od tej właśnie daty.
Pamiętaj jednak, że zapłodnienie miało miejsce w czasie owulacji – jeśli Twoje cykle są regularne, doszło do niej ok. 14 dni od początku okresu. Przykładowo, gdy według wyliczeń jesteś w 8. tygodniu ciąży, Twoje dziecko ma ok. 6 tygodni.
Jak to możliwe? Dni płodnych jest kilka – kiedy zostanie wypuszczona komórka jajowa (faza owulacji), może zostać zapłodniona aż przez 24 godziny, natomiast plemniki mogą przetrwać nawet do 5 dni. Z tego powodu dokładny dzień poczęcia jest bardzo trudny do ustalenia. Jeśli dodatkowo masz nieregularne cykle, może to być właściwie niemożliwe. Dobrze jednak, abyś obserwowała swój organizm.
Realizowane w 1. trymestrze Twojej ciąży. W jego czasie ginekolog mierzy dziecko, wyznaczając jego długość od głowy do pupy (tzw. długość ciemieniowo-siedzeniowa, CRL), a następnie dodając 14 dni (od miesiączki do owulacji).
Może się okazać – głównie wtedy, gdy masz nieregularne cykle – że wiek ciąży wyznaczony na podstawie USG będzie inny niż ustalony z wykorzystaniem daty miesiączki. Wówczas lekarz zacznie posługiwać się wynikiem z USG.
Jeśli pytanie „w którym tygodniu ciąży jestem?” zaprząta Ci głowę z powodu wątpliwości co do ojcostwa, pomoże Ci badanie DNA. Tylko jego wynik jednoznacznie powie, czy dany mężczyzna to ojciec Twojego dziecka czy nie. Test na ojcostwo możesz zrealizować jeszcze w ciąży albo po urodzeniu dziecka. Niezależnie od tego, kiedy się zdecydujesz, wynik zawsze będzie całkowicie pewny.
Autor: www.badaniaprenatalne.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.